З досвіду роботи






Українська мова  6 клас
ТЕМА УРОКУ. Написання складних прикметників разом і через дефіс.
Мета уроку: навчити правильно писати складні прикметники, пояснювати орфограми за допомогою правил; удосконалювати вміння знаходити прикметники в речення та утворювати їх самостійно;  визначати значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль прикметника в реченні;  виробляти орфографічну грамотність, розвивати мовну, мовленнєву, комунікативну та загальнопредметні компетентності; виховувати самостійність у здобутті знань, свідомого громадянина України.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник: С.Я. Єрмоленко, В.Т. Сичова, М.Г.Жук Українська мова 6 клас, презентація, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. (Слайд 1)
1. Привітання.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок!
-          Я бажаю всім гарного настрою.
Девіз нашого уроку:  (Слайд 2)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.

2. Емоційне налаштування (Слайд 3)
Міні-інтерв'ю. Після привітання даю чітку інструкцію: "Інтерв'ю за 1 хвилину. Відповідаємо прикметниками                
До теми "Прикметник"
-     Яким був попередній урок? (важким, цікавим…)
-     Якою була перерва? (веселою, короткою…)
-     З яким настроєм ви прийшли на урок?( гарним, сумним, надзвичайно веселим…)
-     А яка зараз повинна бути обстановка на уроці, щоб ви змогли засвоїти нову тему? ( робоча)
-     Отже, давайте створимо таку робочу атмосферу.
Вправа «Криголами» (Слайд 4)
Сьогодні мій настрій надзвичайно … (який?).
Тому на уроці я допоможу сусіду/сусідці… (що зробити?).
Сам/сама буду працювати …(як?).
А потім подумки подарую нам…(що?).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Фронтальне опитування (Слайд 5)
•          Знання з якого розділу мовознавства допомагали вам виконувати вправу «Криголами»? (морфологія)
•          Який розділ науки про мову навчає учнів грамотно писати? (орфографія)
•          Яка частина мови робить світ різнобарвним? (прикметник)
2. Робота на карточках
Уставте пропущені букви, поясніть правопис поданих прикметників за допомогою вивчених правил орфографії (Один учень працює біля дошки)
Філолог…чний, публ…чний, малесен...кий, сміт…вий,  сон…ий, не/веселий
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд 6)
1.      Тема сьогоднішнього уроку «Написання складних прикметників разом і через дефіс».
2.      Очікувані результати(Слайд 7)
Сьогодні на уроці ми навчимося:
-    знаходити складні прикметники у реченнях, текстах;
-    писати складні прикметники разом і через дефіс;
-    обґрунтовувати вибір написання орфографічним правилом;
-    позначати орфограму «Написання складних прикметників разом та через дефіс».

3.      -Епіграф уроку (Слайд 8)
Епіграф уроку:
«З рідним краєм якась
нитка тебе зв'язує навіки»
П. Грабовський
-          Епіграфом нашого уроку є слова П. Грабовського
-          Як ви його розумієте?(орієнтовні відповіді учнів: У кожної людини є мала Батьківщина. Це те маленьке село чи велике місто, де народилася, де минули її дитячі роки, де вона живе. Історія малої Батьківщини, нашого краю, є частинкою нашої великої Батьківщини – України, яка нерозривно пов’язана з життям кожного з нас.)
Вчитель. Так, Україна – це наша земля, наш рідний край, дорога серцю земля батьків і прадідів. Це оспіване в піснях неозоре поле, зелені ліси і долини, високі блакитні небеса.
   Отож сьогодні ми не тільки запам’ятаємо правила написання складних прикметників, але й поговоримо про наш рідний край. Тож, до роботи.
ІУ.Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу. (Слайд 9)
1. Поміркуй!
- Які слова називаються складними? (слова, які складаються з двох і більше коренів; наприклад: парозов, пароплав)
- Яким способом утворюються складні слова? (способом основоскладання; Словоскладання – це поєднання кількох слів або форм слів в одному складному слові. Наприклад: клас-кабінет, салон-перукарня. При цьому слово виражає одне поняття, а не надає предметові іншу назву, що виникла з ознаки)
- Як пишуться складні прикметники? На це запитання допоможуть нам дати відповідь учні, які  отримали завдання на попередньому уроці і працювали у групах.
- Прошу І групу «Мовознавців» до виступу. (Слайд 10-13)
(Виступ учнів)
-          Ми ознайомимо вас із правилами написання прикметників разом.
1). Складні прикметники пишуться разом, коли вони утворені від складних іменників, які пишуться разом:
лісостеповий - лісостеп,
землеробний – землероб
2). Складні прикметники пишуться разом, коли вони утворені від словосполучень, у яких одне слово залежить від іншого:
деревообробний (обробляти дерево)
давньоукраїнський ( давня Україна).

3). Складні прикметники пишуться разом, якщо першою частиною складного прикметника є числівник:
п'ятирічний (п'ять),
шестизірковий (шість),
чотиригодинний (чотири).

4). Складні прикметники пишуться разом, якщо першою частиною є прислівник:
давноминулий (давно),
малозабезпечений (мало),
вічнозелений (вічно).

Завдання: Скласти речення про Україну із складним прикметником, обґрунтувати вибір написання відповідним орфографічним правилом. Зробити синтаксичний розбір речення. Морфологічний розбір прикметника. (Слайд 14)
- Прошу ІІ групу «Філологів» до виступу. (Слайд 15-19)
(Виступ учнів)
- Ми ознайомимо вас із правилами написання прикметників через дефіс
1)      Через дефіс складні прикметники пишуться, коли вони означають поєднання кольорів, смаків, відтінків кольорів:
синьо-червоний,
гірко-кислий
яскраво-жовтий
Винятки:
Прикметники жовтогарячий та червоногарячий пишуться разом.

2). Через дефіс складні прикметники пишуться, коли вони утворені від сполучень рівноправних слів, між якими можна поставити сполучник і :

українсько-французький (український і французький),
мовно-літературний
(мовний і літературний).
3). Через дефіс складні прикметники пишуться, коли вони мають першу частину воєнно-, військово-  або їх перша частина закінчується на –ико, –іко:
воєнно-історичний,
військово-морський,
історико-краєзнавчий
хіміко-технологічний.

Винятки:
Прикметники військовозобовязаний  та військовополонений  пишуться разом.

4). Через дефіс складні прикметники пишуться, коли вони є повторенням одного й того слова або споріднених слів:
синій-синій,
новий-преновий,
давній-предавній.
5). Складні прикметники пишуться через дефіс, якщо складні прикметники означають проміжні сторони світу:
північно-західний,
південно-східний.
Завдання: Скласти речення про Україну зі складним прикметником, який пишеться через дефіс, обґрунтувати вибір написання відповідним орфографічним правилом. Зробити синтаксичний розбір речення. Морфологічний розбір прикметника. (Слайд 20)
Евристичну бесіду з класом проведе  ІІІ група «Лінгвістів»
-          Що таке прикметник?
-          Яку синтаксичну роль у реченні виконує прикметник?
-          Як можна утворити складні прикметники?
-          Народнопоетичний пишемо разом чи через дефіс?
-          Чому військовозобов'язаний та військовополонений пишемо разом?
-          Як пишуться  складні прикметники утворені повторенням одного й того слова або споріднених.  Наведіть приклади.
-          Якщо першою частиною складного прикметника є прислівник, як писатимемо прикметник? Наведіть приклади.
-          Якщо  складні прикметники мають першу частину воєнно-, військово-, як писатимемо прикметник? Наведіть приклади.
У. Закріплення здобутих знань у процесі практичної роботи.
1.      Вправа «Впіймай слово» (Слайд 21)
-          Записати прикметники, які використано у тексті. Підкреслити складні прикметники, пояснити їх написання (учитель читає текст, учні записують прикметники, які запам’ятали, пояснюють правопис)
Що таке Україна?
      Україна – це наша земля, наш рідний край, наша країна з багатовіковою славною історією, мудрими людьми, чарівними піснями, що дивують світ, з багатими народними традиціями, мальовничими картинами природи. Вона в усьому, що нас оточує: у замріяному шелесті листя, чарівній таємничості нічного зоряного неба, діамантовому блиску росяної краплинки на тендітній різнокольоровій квіточці, у кожній стежинці, якою ми поспішаємо до школи. Все це рідне і близьке для кожного з нас.
        Україна – це рідна мова, якою мама співала колискову, бабуся розповідала казки, передаючи одвічну народну мудрість. Кожна людина з теплотою згадує свій дім, це місце, де вона народилася, де пройшло її дитинство. Це її маленька батьківщина, затишне родинне вогнище. Коли скласти маленькі-премаленькі батьківщини кожного з нас, вийде наша велика Батьківщина - Україна.

2.      Гра «Словограй» (робота в групах) (Слайд 22-23)
І група виписує слова, які написані правильно
ІІ група виписує слова, які написані неправильно
Жовтогарячий -  жовто-гарячий,
п'яти-денний - п'ятиденний,
Важко хворий – важкохворий,
Жовто-блакитний – жовтоблакитний,
Історико культурний – історико-культурний   
-          Поясніть чому прикметник важкохворий пишеться разом?
-          Чому прикметник історико-культурний пишеться через дефіс?)

3.      Лінгвістична гра «Я – редактор». (Слайд 24-26)
Уявіть себе  у ролі редактора. Прочитайте уважно текст. Виправте помилки. Доберіть заголовок до тексту.
   Золото-верхий наш красень Київ. На мальовничих схилах Дніпра розкинувся Києво-Печерський історикокультурний заповідник. Визначним релігійнополітичним центром Київської Русі булла Печерська лавра.
    Окраса лаври – Успенський собор, який спочатку був одно-купольний, шести-стовпним. Згодом увінчався грушо-видними золотими банями.
    Далі сяє золотом Софія, яка наближається до свого тисячо-літнього ювілею. Німий свідок національновизвольних змагань нашого воле-любного добро-зичливого народу.
    Київ – це величне місто, розкішна столиця України, яка єднає у собі минуле та жваву сучасність. Це надзвичайне місто для відпочинку та роздумів, яке надихає та радує погляд будь-кого.
(Учні пояснюють написання виправлених слів)
4.      Поетична хвилинка(Слайд 27-29)
Учениця 6 класу Круківська Дар'я читає власні вірші про рідний край.


 Моя Батьківщина
Мила моя Батьківщино!
Рідне Полісся моє!
Щире, чарівне, заможне
Вірш цей дарую тобі.
Ось і весни дочекались,
Дощик весняний іде,
Голі дерева  хитає,
Вітер нам радість несе.
Все навкруги відродиться:
Квіти, дерева, трава.
Пташки у небі співають,
Славна моя сторона.

                   Рідне Полісся
  Полісся моє мальовниче,
 Розкинулось ти в небокрай.
Лісами, озерами, ріками
Прославило ти рідний край!
Живуть тут чудовії люди,
Працюють вони від душі.
І хліб засівають, і просо,
І їдуть в кар’єри вони.
Граніт та руду добувають,
В печах смачний хліб випікають.
Морозиво добре, цукерки
В області нашій виробляють.
І мир, і свобода, і гордість
В серцях у народу палають.
Своїми добрими ділами
Неньку-Україну радо прославляють.

Виписати з вірша прикметники..Чи є між ними складні прикметники? Утворіть ступені порівняння до прикметників. Чи до всіх прикметників можна утворити ступені порівняння? Чому?
-          Визначте розряд за значенням прикметника рідне!


5. Розподільний акродиктант. (Слайд 30-31)
Запишіть складні прикметники у дві колонки:
 ті, що пишуться разом, і ті, що пишуться через дефіс. З перших літер прочитаємо слово.

Первісно(общинний),  рожево(щокий),  англо(американський),  сніжно(білий), енерго(ощадний), німецько(український), каро(окий), осінньо(зимовий), рум’яно(лиций) (ПРЕКРАСНО)
6.      Робота з підручником (виконання вправ 435, 436)
7.      Творча робота(Слайд 32)
Вчитель. Полісся… Чарівний, мальовничий куточок України. Не раз оспіване в піснях і народних переказах, воно і нині надихає нас своєю неповторною красою.
-            Складіть твір-мініатюру на тему «Мій рідний край – Житомирщина», використовуючи складні прикметники. Аналіз творів.
8.      Робота в групах
Складання «Асоціативного ланцюжка»
І група
Використовуючи складні прикметники, скласти «Асоціативний ланцюжок»
Ключове слово  Полісся.
ІІ група Використовуючи складні прикметники, скласти сенкан про славний Київ
9.      Робота в групах. (Слайд 33)
Вправа «Незвичайна квіточка», на пелюстках якої ви маєте записати складні прикметники і пояснити їх написання. (Квіточку прикріплюють на дошку)
УІ. Підсумок уроку.
Метод «Мікрофон» (Слайд 34)
УІІ. Домашнє завдання (Слайд 35)
Скласти твір-мініатюру «Моє рідне село», використовуючи складні прикметники.
За бажанням * Підготувати завдання для розподільного диктанту
“Написання складних прикметників разом і через дефіс”

Література:
1.      Бібліотечка «Дивослова», №12 2006. Київ, ТОВ «Редакція журналу «Дивослово».
2.      Науково-методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу № 1-2, січень 2014 р.
3.      Інтерактивні технології навчання : теорія, практика, досвід: Метод. Посібник. – К., 2002.
4.      Інноваційні технології навчання української мови і літератури/ укл. О.І. Когут. – Тернопіль: Астон, 2005.- 204 с.
5.      Чумак Т.І. Ігрові моменти на уроках мови. “Дивослово”, №7 2001р.

6.      Українська мова та література. Комплексний довідник: 2-ге видання, зі змінами. / укладачі Марченко А.С., Марченко О.Д. та ін. – Харків: ФОП Співак В.Л. 2010. – 704с.